Zimní období přináší nejen zážitky ze zimních sportů, ale i zvýšené nároky na bydlení, hlavně vytápění. Nechte zimu venku, a neupusťte si chlad dovnitř.
Jednoduché těsnění jako bariéra chladu
Chlad se snaží dostat do interiéru, ale my mu v tom chceme zabránit. Vždyť vytápění také ovlivňuje naše náklady na bydlení, a stejně chceme mít doma tepelnou pohodu, aby nám nebyla zima. Základní místa, kudy se chlad dostává dovnitř, jsou dveře a okna. Tam má často nejmenší odpor. Na nových plastových oknech a dveřích je třeba nastavit kolíky na kování na zimní režim, čímž se zvýší přítlak na těsnění, a zamezí se proudění vzduchu. Pokud máte okna nebo dveře, které však dobře netěsní, můžete jim pomoci dodatečným namontováním izolačního těsnění na okna a dveře. Samolepící těsnění se jednoduše nalepí a zabrání tak chladu, aby se dostal do interiéru. Teplo tak zůstane uvnitř, nepotřebujeme tolik topit, šetříme na vytápění a nezatěžujeme tak své účty za bydlení.
Fólie zlepšuje vlastnosti okna
Přes okna se může chlad dostávat dovnitř i přes sklo. Pokud sklo nemá dostatečné izolační vlastnosti, teplo uniká přes sklo, a chlad proniká do interiéru. Velmi jednoduchým způsobem se dají izolační vlastnosti skla na okně zlepšit. Použitím izolační fólie na sklo se vytvoří další izolační vrstva. Montáž je jednoduchá, a trvá přibližně 5 minut na jedno okno.
Můžeme topit rychleji?
Teplo je třeba i získat. Běžný topný systém s radiátory topí spolehlivě, ale zvýšení teploty trvá o něco déle. Pokud potřebujeme zvýšit teplotu v místnosti o jeden stupeň, může to trvat i jednu hodinu. K tomu je třeba větší množství energie, a dostatekčasu. Pokud však chceme ušetřit, můžeme urychlit vytápění. Na radiátor se namontuje patentovaný tichý ventilátor, který zvýší účinnost radiátoru, a zkrátí dobu potřebnou na zvýšení teploty o jeden stupeň, až o pětinu. Takto nebudeme potřebovat na zahřátí místnosti o stupeň hodinu, ale jen přibližně 10 minut. Ventilátor se zapíná pouze tehdy, když se radiátor zahřeje na nastavenou teplotu. Teplota radiátoru se zvyšuje tehdy, když teplota v místnosti klesá, a termoregulační ventil se otevře. Pokud je v místnosti dosažena nastavená teplota, ventil se uzavře, a ventilátor se o chvíli vypne. Úspora na dobře nastaveném vytápění s termoregulačními ventily a ventilátorem na radiátoru může dosáhnout až 50 procent.
Přínosem každého vylepšení, které nám pomáhá šetřit teplo, je hlavně tepelný komfort u nás doma. Cítíme se pohodlně a příjemně. Velmi důležitá je i úspora energie, potřebné na vytápění, protože tato ušetřená energie se odrazí na konečném vyúčtování za vytápění. Můžete najít i více tipů a možností, jak šetřit teplo a energii.
Napsat komentář