Protože jsem nenašel na webu dostatek informaci k cestě do Šanghaje, třeba právě Vám pomůžou mé zkušenosti. Pokud plánujete cestu. Do Shanghai jsem našel nejlevnější letenky na letiště PuDong. Dá se letět se zastávkou přes Moskvu nebo Dubai.
Nejdůležitější je vědět, že do Číny je třeba získat VÍZUM, na velvyslanectví si vyzvednete formulář a zároveň si doporučuji prostudovat velice pečlivě, co k žádosti víza dodat.
- kopie pasu
- pas
- kopie letenky
- vyplněnou žádost s nalepenou fotkou
Cesta do Číny začala odbavením na check inu na pražské Ruzyni, dnes na Letišti Václava Havla. Na odbavení jsme přišli hodinu před odletem, takže na mojí prosbu, že mam 2m a jestli by nebylo místečko u nouzových východů mi bylo řečeno, že musím chodit dříve.
Nicméně po nasoukání do letadla patřící Emirates – Boeing 777 jsem zjistil, že i pro mě je tam místa dost a cítím se pohodlně. V Dubai, který byl od Prahy 4 600km jsme dosedli po pětihodinovém letgu a dali jsme se na průzkum letiště, pouze letiště, protože pokud si nezařídíte vízum, z letiště vás nepustí.
Další let nám na Shanghai navazoval až za 10hodin, takže času bylo dost. Zjistili jsme, že letiště se skládá ze dvou budov, v podzemí propojené vlakem, kde se můžete mezi terminály pohybovat naprosto volně. Všude je spoustu obchůdků s různými věcmi, jako všude jinde na letištích, ale co mě zaujalo bylo zlatnictví. Doporučuji k nahlédnutí. Místní zlato má neuvěřitelnou žlutou, či vlastně zlatou barvu. Tak by asi mělo zlato vypadat. Po procházce jsme se najedli v McDonaldu a pak hledali, kde si odpočinem. Bohužel všechny lehátka byla obsazena. To nás mrzelo, ale na chvíli jsme si sedli do křesel a pak jsme se dívali po odpočívárnách. Zašli jsme do Emirate lounges, kde by měla být služba pro lidi, cetujících s jejich společností, na odpočinek a čekání na spoj. Bohužel se pracovnice na recepci dívala nepříjemně a chtěla poplatek za vstup 46USD za osobu, a to ještě křesla nevypadal vůbec pohodlně. S díky jsme tedy zařadili zpátečku. Našli jsme si v patře výbornou restauraci jménem The Hub, kde jsme podřimovali zbylé 4 hodiny u kafe a dortíku na pohodlných sedačkách.
Poté jsme se opět nalodili na letadlo a zamířili do Shanghaie, vzdáleného 6 454km. Cesta příjemně utekla, protože jsme si před odjezdem koupili tablet, do kterého jsme si nahráli akční filmy, které nás dokonale vtáhly do děje. Ještě v letadle jsme obdrželi a vyplnili formulář a po nezbytné kontrole pasu a formuláře jsme se mohli usmát do kamery na vyhotovení fotky a mohli jsme s čistým svědomím vstoupit do Číny.
Hned poté jsme si vyměnili část dolarů za čínské chechtáky a vyšli do příletové haly. Výměnu peněz hned na letišti doporučuji, je to rychlé a bezproblémové. Hned za dveřmi se na nás sesypali soudruzi, čínští supové, a snažili se ze západního turisté něco ukousnout. Někdo nabízel hotel, někdo taxi, ale většinou se o taxi nejedná a chce minimálně 2x tolik, co standardní taxi. Takže jsem si vyslechl několik nabídek a pak už jsem jen cestou před budovu letiště jen na vše odpovídal „no, thanks“ a kroutil hlavou.
Tam nás překvapila velká fronta, asi 100m směrem ke stanovišti taxiků. Nicméně taxíky byly po pěti vždy přistavovány a obsazovány turisty. Takže během 15minut jsme již seděli v taxíku. Buďte připraveni, že taxikáři v Shanghai neumí anglicky – ještě jsem se s takovým nesetkal. Mějte proto připravené místo, kam chcete jet, také v čínském jazyce a nejlépe i s mapkou. Cesta z letiště na hotel probíhala v pořádku a vzhledem ke vzdálenosti z letiště do centra Shanghaie, kde jsme si vybrali ubytování, stála cca 200juanů. I cena se nám zdála přijatelná. Hoteli v Shanghai doporučuji minimálně 4*. Ty mají větší pokoje, jsou příjemně zařízené a je v nich udržovaná přijatelná teplota. Zažil jsem 3*, kde jsem opravdu nebyl spokojen. My jsme se ubytovali v hotelu Riverview. Bohužel jsme ale neviděli na řeku, taže doporučuji si s rezervací zažádat o pokoj s výhledem na řeku.
V Shanghai jsme navšívili a doporučuji navštívit Yuyuan Garden. Jedná se o velice krásné starobylé budovy a nádhernou klasickou zahradu vytvořenou za dynastie Ming. Kousek od starobyle čajovny na jezírku před zahradou se nachází čínská jídelna. Najít restauraci nebo jídelnu v Číně, je obvykle problém, protože zde nenajdete anglické nápisy a nebo vevnitř nejsou žádní hosté, takže jsem k restauraci neměl důvěru. V této jídelně to však hosty přetékalo. Byla zde výborná atmosféra a dokonace jsme se naučili jíst hůlkami. Poté jsme se vydali na pěší zónu s výhledem na mrakodrapy a televizní věž v oblasti PuDong.
Chytili jsme si taxík a nechali se odvézt na nábřeží, kde končí pěší zóna. Identifikační bod byla Bank of China. Budova leží přímo na nábřeží a každý taxikář ji zná. Z nábřeží je nádherný pohled na moderní budovy Číny, které jsou naprosto v kontrastu ke starým budovám v historickém centru Číny. Poté jsme se vydali pěší zónou, kde naleznete spoustu luxusních obchodních domů, McDonalds, KFC, prodejnu hodinek Rolex a podobně. Uprostřed pěší zóny po levé straně najdete kavárnu včetně toalet, kde jsme se posadili a násavali atmosféru Shanghaie. Je zde poměrně draho, ale za posezení u jednoho piva to jistě stojí. Když jsme došli na konec pěší zony, začali jsme hledat taxíky. Bohužel taxíky zde nebyly a toho využívali taxikáři tím, že vás odvezou na určené místo za vyšší částku. Nedalo se nic dělat, než abysme zde dlouho čekali, jsme s jednou nabídkou souhlasili a nechali se odvézt za cenou o cca 30% vyšší na náš hotel. Samozřejmě, že taxikář neměl zapnutý taxametr a měl vyndanou identifikaci řidiče a ještě pro jistotu nám zastavil cca 50m od hotelu.
Druhý den brzy ráno, asi ve 4 hodiny, jsme se úspěšně odhlásili z hotelu, hotelová služba nám do 5minut zajistila taxík. Doprava na letiště nás tentokrát stála 300juanů. Po složité komunikaci rukama a nohama s taxikářem, který opět neuměl anglicky, jsme se dozvěděli, že v noci jsou ceny za taxi vyšší. Na letišti jsme vyplnili formulář potřebný pro odlet a po několikanásobné kontrole jsme opustili Čínu.
Při mezi přistání v Dubai jsme vyměnili zbylé čínské peníze na USD. Bohužel jsme jednu bankovku měli falešnou. Doporučuji proto věnovat pozornost, zvláště na trzích a u taxikářů, jaké bankovky vám vracejí.
Doufám, že naše vyprávění z cesty do Číny bude pro vás užitečné a do příspěvků se s námi můžete podělit o vaše zkušenosti.
Martin says
Ahoj,
je nutné k žádosti o vízum přikládat i výpis z účtu?
Díky
(v 1. komentáři jsem zadal špatný email)
admin says
Když jsem jel do Číny já, výpis z účtu po mě nikdo nechtěl. Chtěli pouze potvrzení o zaplacení poplatku za vízum. Milan
ruda says
V Číně jsem byl v roce 2001, ale cestopis je nově přepracovaný a informace jsou jistě i po těch pár letech aktuální. http://www.cinadovolena.cz
patrik says
To já to vyřešil jednoduše přišel jsem do wingstravel a ty za mě vše zařídili 🙂
Martinka says
jenže mnně u cestovek vadí ta „stádnost“, mám ráda svůj klid a své tempo. zase je fakt, že do číny bych se sama asi nepustila… jak ten zájezd s wings vypadal?
Patrik says
http://www.wingstravel.cz/a52-kouzelna-cina
Nejdříve jsem vyzkoušel poznávací zájezd a teď už jsem v Číně skoro jak doma 🙂