Také se vám mnohdy stalo, že jste uvažovali nad tím, zda si raději půjčit film v půjčovně, nebo si raději půjčit knihu? Podívejme se společně na několik hlavních rozdílů, stejně jako na to, zda je dnes lepší přečíst si knihu, nebo si pustit film.
Fantazie překová filmové plátno
Při čtení knihy dáváme volný průběh naši fantazii. Nemusíme se tak bát špatných herců, ani prostředí, které může působit kýčovitě. Sami si tak danou scénu budeme promítat v naší hlavě, a to s jistotou toho, že bude vždy dle našich představ. Díky tomu je samotný zážitek skutečně mnohem unikátnější a intenzivnější, než se nám snaží nabídnout režiséři na filmovém plátně. Stačí se na čtení knihy jenom déle soustředit, a sami se trak můžeme ocitnout třeba v roli hlavních hrdinů.
Jak je to s dějem?
Obecně platí, že ten u knižní předlohy bývá mnohem zajímavější a propracovaný do všech detailů. Autor zkrátka není omezován časem, který je u filmu. Může tak daný titul spát podle toho, jak sám chce a to na délku, jakou považuje za vhodné. I proto se někdy stává, že filmy natočené podle knižní předlohy nejsou tolik zajímavé a mnoho zajímavých pasáží, stejně jako dějových linií je samozřejmě vynecháno. Film se tak drží pouze hlavní dějové linie, zatímco kniha ji dokáže zajímavě větvit a nabídnout tak četná rozšíření.
Na film nám stačí několik desítek minut
Jak dlouho trvají klasické filmy? Obvykle je jejich stopáž zhruba 90 minut, což je pouze 1,5 hodiny našeho času. Je tedy jasné, že s ohledem na celkovou pohodlnost filmu je tato varianta lepší. Během necelých dvou hodit tak shlédnete to, co byste v rámci vaší knihy museli část třeba i několik dní. Nehledě na to, že na film se dnes lze dívat skutečně téměř všude, a to díky notebookům, nebo i tabletům. Už tedy dávno neplatí, že by to byla nutně jenom kniha, která je ideálním společníkem třeba na našich cestách ve vlaku.
Napsat komentář