Lidé s rakovinou si mnohdy stěžují na problémy s nespavostí. Příčinou může být samotný nádor, vliv chemoterapie nebo účinky léků. Spánek je však klíčovým v cestě k uzdravení. Jak tedy tuto obtíž řešit? Pomoc mohou naše tipy
Stereotypem k tvrdému spánku
Nejdříve proberte se svým ošetřujícím lékařem užívání všech léků, i ty, jenž jsou volně k prodeji. Lékař tak může zjistit, které léky v sobě obsahují povzbudivé účinné látky, jenž brání snadnému usnutí a tvrdému spánku. Léky se stimulačními účinky berte pouze ráno, kdy váš organismus nastartují, večer je jejich braní nevhodné. Důležité je rovněž vytvoření spánkové rutiny a pohodlné spaní, který zajistí nejen prostěradlo Jersey.
- Stanovte si jasný režim, dobu, kdy budete chodit spát a vstávat. Zbytečně nelenošte a snažte se o dodržování i o víkendu.
- Usilujte o pravidelný pohyb, cvičení by mělo být nejdéle 4 hodiny před ulehnutím do postele. Tělesné aktivity konzultujte se svým lékařem. Ideální je jóga, tajči, plavání, pilates atd.
- Vyhýbejte se kofeinu, nikotinu, alkoholu v odpoledních hodinách.
- Sexuální aktivity a bouřlivé konverzace nechte na ráno.
Klidné a pohodlné spaní
Vaše ložnice a především postel by měla být pohodlně zařízená tak, aby napomáhala usnutí. Levné krepové povlečení zajistí dostatečný komfort a povlečení flanel zajistí teplo nejen od nohou.
Ve vaší ložnici by neměly být žádné rušivé elementy, tedy zapnutý počítač, televize, rozsvícené světlo, hlasitý budík apod. V pokoji by měla být tma a teplota spíše chladnější.
Ložnice není ani kancelář ani obývací pokoj, je to prostor pro sexuální život a spánek.
Spát ‘’jako dřevo’’
Celkové zrelaxování může rovněž napomoci snadnějšímu usínání. Zkuste relaxační masáže, jenž vám pomohou od bolesti a přinesou klid na duši. V meditaci můžete pokračovat i doma, zkuste dechové cvičení po každém ulehnutí.
Nevzdávejte svůj boj o kvalitní spánek! Změna je možná!
Napsat komentář