Ceny energií letos vystřelily vzhůru doslova raketovým tempem. A co je ještě horší – dokonce hrozí jejich nedostatek. Ať už jde o elektřinu z distribuční sítě či plyn, s ohledem na aktuální situaci není možné predikovat, jaký vývoj Evropu v dalších letech čeká. Možná i právě proto stoupá zájem o tzv. ostrovní domy. Jedná se o soběstačné stavby, které nejsou závislé na okolních inženýrských sítích.
Fenomén off the grid bydlení neboli ostrovních domů je zde již dlouho. Stavby, které nejsou připojeny k inženýrským sítím, a přesto svým obyvatelům nabízí vysoký standard bydlení, vznikají i v České republice, byť v poměrně nízkém počtu.
Jak funguje vytápění?
Bez systému vytápění se v naší zeměpisné šířce neobejdeme, proto nesmí chybět ani v ostrovním domě. Teplo obvykle zajišťují kamna nebo kotel na pevná paliva (tzn. dřevo či uhlí). Výjimkou však nejsou ani další druhy paliv jako propan a topný olej.
Výrobu elektřiny zajišťují časem prověřené fotovoltaické panely. Přebytečná energie putuje do akumulačních zásobníků, kde čeká na pozdější využití.
Jak se řeší odpadní voda?
Ostrovní domy nejsou připojeny k veřejné kanalizaci, a proto musí disponovat vlastním systémem pro řešení odpadu. Většinou je to domovní čistička odpadních vod, případně tříkomorový septik s kvalitním filtračním systémem.
Co se týče dodávky pitné vody, ideální je vlastní vrtaná studna. Teoreticky je však možné využívat i blízký vodní tok. Na zahradě by pak rozhodně neměla chybět retenční nádrž pro zachytávání dešťové vody – ta může pokrýt většinu celkové spotřeby.
Jak se v ostrovním domě bydlí?
Život mimo síť nemusí být příliš odlišný od toho běžného. Obyvatelé ostrovního domu se však musí smířit s tím, že se jim čas od času dostane méně energie (např. za špatného počasí) a přizpůsobit tomu chod domácnosti. Z dlouhodobého hlediska je off-grid koncept vysoce úsporný a šetrný k přírodě.
Napsat komentář