Každý samozřejmě ví, že se trávník seká, možná ho i přihnojí – tyto dva úkony jsou samozřejmostí. Ale co dál? V tomto článku bychom vás chtěli upozornit na nutnost provádění vertikutace.
Ač si to možná nikdo neuvědomuje, trávník je jednou z nejdůležitější části zahrady. Na okolí, návštěvu i sousedy působí jako vizitka správné péče. Jestliže šaty dělají člověka, můžeme říci, že zahradu dělá trávník. Jasně zelený, hustý pažit bez plevelu je důkazem pečlivosti a pracovitosti jeho vlastníka a je chloubou zahrady.
Proč vertikutovat?
Vertikutace – vertikální řez trávníku, je základní regenerační opatření. V průběhu let, se v trávníku tvoří takzvaná travní plsť. Jedná se o odumřelé části rostlin, mech, plevel a zbytky pokosené trávy, které nesebere sběrač. Tato nepropustná vrstva může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin až ke kořenům a zároveň brání dýchání trávníku, takže hrozí až udušení. Travní plsť navíc vytváří příznivé podmínky pro rozvoj plísní a houbových chorob.
Jak pracuje vertikutátor
Vertikutátor vypadá na první pohled jako pojízdná sekačka. Rozdíl je v tom, že na spodní straně je výškově nastavitelná hřídel s noži, které nařezávají travní drn a vytrhávají plsť a mech z trávníku. Vyčesané zbytky jsou zachycovány ve sběrném koši (ne všechny stroje je ale mývají ve výbavě).
Vyvarujte se základních chyb
Velmi důležité je správně nastavit výšku nožů, a to tak, abychom trávník nařízli maximálně do hloubky 2-3 mm. Jinak by mohlo dojít k poškození kořenového systému a samotných rostlin. Druhá věc je opotřebování nožů a motoru při hlubším záběru. Nutné je si úkon naplánovat v závislosti na počasí. S vertikutátorem můžeme vyjet pracovat asi 2 dny po posledním dešti.
Kdy vertikutaci provádět?
Ve vegetačním období je možné vertikutovat klidně každý měsíc, ale taková péče je zbytečná. Pokud by jste ovšem chtěli mít vskutku výstavní trávník, sekali dvakrát týdně a co dva týdny hnojili, proč ne. Normálně se doporučuje vertikutovat dvakrát do roka. První termín je na přelomu března a dubna po zimní přestávce a druhé období začíná ke konci srpna a trvá až do konce září, v závislosti na klimatických podmínkách.
Výsledek
Nemějte obavy, že svému trávníku vertikutací uškodíte. Po přejezdu vertikutátorem sice vypadá trávník na první pohled poničeně – jedna rýha vedle druhé a všude se válí chuchvalce plstě, ale od této doby nastává jeho regenerace. Po vyčištění povrchu je třeba vyplnit rýhy křemičitým pískem, aby se drny nespojili k sobě. Takhle se ke kořenům rychleji a účinněji dostane vzduch a voda s případnými živinami. První přihnojení provádíme týden po vertikutaci, jelikož je narušený kořenový systém a pažit bychom mohli spálit. Trávník na řez reaguje rozvojem kořenového systému a rýhy velice rychle zarostou novými výhonky. Budete mile překvapeni novým vzhledem a bujnosti růstu. Místa, kde vzniknou velké plochy bez travního porostu, můžeme dosít vhodnou travní směsí.
Jak si vybrat stroj?
Na trhu je dnes nepřeberné množství těchto strojů. Vertikutátor vybíráme podle velikosti plochy zahrady s ohledem na výkon stroje a šířku pracovního záběru. Je jasné, že na zahradu o rozloze 3000m2 nevjedu se strojem s elektrickým pohonem o slabém výkonu se záběrem 30cm. Ceny těchto pomocníků se pohybují v rozmezí cca od 2200Kč až po 19000Kč (pro plochy do 800m2). Za vyšší částky až 80000Kč lze pořídit vertikutační traktůrky pro větší plochy se záběrem i přes jeden metr. Pro předzahrádky a mini plochy lze použít vertikutační hrábě. Práce s nimi je ale fyzicky velice náročná a zdlouhavá.
Napsat komentář