Rybíz patří mezi nejčastější keře, jaké můžete na zahrádkách potkat. Není také divu – jsou poměrně odolné, snadné pro pěstování, a pokud se o ně dobře staráte, odmění vás každoročně bohatou úrodou. Jak na ně?
Jaká půda rybízu nejvíce vyhovuje?
Červený a bílý rybíz si nejvíce libuje ve středně těžkých, dobře vlhčených a na živiny bohatých půdách. Černému rybízu je skromnější a daří se mu v půdách lehčích, zvládá i vyšší obsah vápna. Rybízu se nemusí nejlépe dařit v místech, kde je voda příliš hluboko pod povrchem (více jak 1 m), je pak nutné ho častěji a důkladněji zalévat. Vhodnější jsou z tohoto důvodu místa, kde je půda přirozeně vlhčí.
Pokud jde o rozhodování se mezi stromkovou a keřovou variantou rybízu, všeobecně se doporučuje keřová, která se snadno zmlazuje, déle vydrží na stanovišti a pokud jí budete věnovat náležitou péči, může vydržet až 40 let.
Kdy a jak správně sázet rybíz?
Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy.
Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet. Stejně tak je vhodné zem v blízkosti místa sázení zmulčovat a zabránit tak alespoň částečně růstu plevele, který by mohl mělké kořeny mladého keře poškodit (nebo my bychom jej mohli naopak poškodit při odplevelování). Sazenice po zasazení zkrátíme na 10-20 cm.
A co hnojení a zálivka?
Jak již bylo zmíněno výše, rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě a je proto vhodné je každoročně přihnojovat. Ideální variantou jsou organická hnojiva jako kompost, který promícháme se zeminou a můžeme výsledný mix rozdělit mezi keře, ke každému zhruba 2 kg.
Zaléváme především v době, kdy keř zakořeňuje, a také v létě, kdy se teploty vyšplhají vysoko.
Kdy stříhat rybíz?
Stříhání keřů rybízu je vhodné brzy na podzim nebo brzy na jaře, kdy odstraňujeme stárnoucí a málo plodné větve, stejně jako větve klesající k zemi nebo ty, které jsou poškozené nebo napadené chorobami. Místo nich naopak dáváme prostor silným a jednoletým výhonům, které dobře obrůstají a nesou nejvíce dobrého ovoce. Koncem května až začátkem června pak odstraňujeme nadbytečné nové větve, čímž posíláme životnost hlavních větví.
Po práci přichází odměna: rybíz jako brusinky
Zahradničení jednoznačně přináší spoustu radosti, když vidíte, jak pod vašima rukama pookřává zahrada. Ještě lepší odměnou jsou ale skutečné výsledky práce, kterými se vám jednotlivé keříky splácí. A co je lepšího než doma připravené jídlo z doma vypěstovaných surovin? Vyzkoušejte rybíz jako brusinky, který vám bude moct dělat doprovod na talíři v průběhu celého nadcházejícího roku.
Budete potřebovat 600 g cukru, 8 ks hřebíčku, skořici, citronovou kůru a 1 kg rybízu. Všechny ingredience spolu promíchejte a nechejte ležet v chladu přes noc. Následně přiveďte směs na plotně k varu a nechte na mírném plamenu (není nutno míchat, jen protřepávat, aby se kuličky nerozvařily a zůstaly vcelku. Ještě za horka můžete plnit do sklenic, zavíčkovat a stejně jako u marmelád obrátit dnem vzhůru. A máte hotovo – nejen na zahradě, ale i v kuchyni.
Napsat komentář