Stále více lidí propadá skutečně dobrému jídlu. S tím souvisí i to, že vyhledávají nejenom restaurace s kvalitními surovinami, ale i restaurace, kdy jídlo skutečně připravit umí. Tou nejvyhlášenější pochoutkou jsou jistě hovězí steaky, a je jedno, zda se jedná o steak ze svíčkové, roštěnce nebo dalšího typu masa. Co totiž hraje kromě jeho kvality také roli, to jsou stupně propečení. Pojďme se podívat na to, jaké vlastně existují.
Ty nejsyrovější varianty
Na úvod nutno podotknout, že konzumovat syrové hovězí maso nemusí být neobvyklé (viz tatarský biftek). Stejně tak se není třeba bát toho, že červená šťáva vytékající z masa je krev. Jedná se o barvivo, šťávu a bílkovinu. To nás čeká hlavně v případě, kdy vsadíme na metodu úpravy Blue rare, kdy je steak pouze rychle a prudce opečený na povrchu a zbytek zůstává pouze krvavý. Jedná se o nejvyšší stupeň syrovosti. Po něm ale následuje stupeň s označením Rare, tedy podoba, která má okrajovou upečenou vrstvu silnější, ale střed je stále plně syrový.
Nejoblíbenější variace
Mezi ty nejvyhledávanější stupně propečení ale patří možnosti se slovíčkem medium. První variantou je Medium rare, kdy je okraj opečený, dále okruh růžového masa, který navazuje na jemný střeh syrového masa. Další variantou je klasická úprava Medium, kde je steak opečený, a uvnitř zhruba z 25 růžový, až červený. Poslední úpravou je Medium well, kdy se jedná o kombinaci upečeného růžového masa, bez jakékoliv krvavosti nebo úplné syrovosti.
Čemu se vyhnout?
Rozhodně poslední variantě, která vás zklame tím, že se jedná o přípravu úplného upečení, označovanou jako Well done. Velkým problémem je hlavně fakt, že takto upečený steak po rozkrojení nevypadá zajímavě, a může být také poměrně suchý. I to je důvod, proč se této úpravě raději vyhnout a vždy zvolit některou z výše uvedených.
Napsat komentář