Pokud máte zahradní jezírko a po pár letech se vám z něho stala špinavá, neprůhledná a nehezká záležitost, pak vězte, že je to naprosto normální a prostě jen potřebujete kvalitní filtr. Většina lidí se porozhlédne po tom, co je na trhu a koupí nějaký levný filtr, který dle nápisu na krabici stačí. Poté zjistí, že filtr vodu nevyčistí a že je pořád zanešený – stalo se to i mě a spoustě známým. Další krok je že člověk dostane rozum a začne hledat velký filtr… Ale cena je naprosto mimo, kolem 60 – 100.000 Kč. A tady přichází na řadu myšlenka, co je sakra na tom tak drahého?? Proto jsem se rozhodl s dětmi příjemně strávit jarní a letní měsíce na zahradě a vyrobit si fitraci sám.
Výroba filtrace do jezírka
1. Jako první jsme si na aukru nakoupil 3 plastové sudy, po nějaké šťávě za přijatelnou cenu 150,- Kč/ks. Jedná se o klasický modrý sud na 200 litrů, který jsem později nahoře odvrtal. Dále jsem nakoupil plastové potrubí a kolena, průměr 100 mm, na propojení mezi sudy, aby voda mohla protékat pomalu a sudy nepřetékaly. Dále jsem si nechal svařit jednoduchou konstrukci pod sudy, aby až je budu odkalovat, jsem měl pod nimi dost místa.
2. Potom jsem začal práci na sudech. Nejdříve jsme odrvrtali u sudů víka, prováděli jsme to 2mm vrtákem, díry co nejblíže stěny a co nejblíže u sebe, abychom pak mohli víko odříznout nožem. Dále jsem si vyznačil otvory naprůchody mezi sudy a opět je stejným způsobem vyvrtal a pak začistil rašplí, aby průchodka dobře seděla. Sudy jsem osazoval plastovými šroubovacími průchodkami, moc neseděli protože sudy jsou kulaté, ale po nahřátí okolo otvoru si to pěkně sedlo a těsnilo.
3. Ve spodní části jsem vyvrtal díry na odkalovací kulové čepy, ty jsem použil velikosti 1″, aby se nezanášeli a po osazení jsem ještě zevniř sudu otvory zatěsnil černým tmelem. Potom jsem začal osazovat a lepit propojovací potrubí, nezapomeňte trubky lehce osmirkovat, aby lepidlo drželo. Nezapomeňte, že voda musí protékat vždy vertikálně sudem, aby procházela čistícím mediem. Na odtok jsem použil pvc trubku s redukcí, na kterou jsem napojil pvc hadici. Na její konec jsem přivázal kámen a hodil do vody. Zajímavé je, že voda jak odtéká do jezírka, tak krásně drobnými bublinkami perlí a okysličuje vodu.
4. V dalším kroku jsem začal plnit sudy filtračními médii. Do prvního sudu jsem dal na polovinu filtrační kartáče, na polovinu proto, protože do první poloviny pak musím udělat přítok. Kartáče jsem zavěsil na řetízek koupený v Baumaxu, kartáče by se měli dotýkat stěn a překrývat částečně navzájem. Do druhého sudu jsem použil plastové kuličky velikosti asi 1 cm. Myslím, že není potřeba kupovat Kaldnes a podobně drahé, stejnou službu udělají i levné. Množství kuliček jsem dal cca 25 litrů. Tady je důležité, aby jsem řekl že mi tahle část nefungovala, protože jsem neměl zajištěnou oxidaci pro čistící bakterie.
Doporučuji koupit silný kompresůrek a okysličovač, já jsem na hadičky kompresu následně připevnil čtyři okysličovací kameny, takže to dává dost vzduchu na to, aby se kuličky točily a vířily ve vodě. A začalo to super fungovat. Jinak je možné, že nestačí odtékat voda do dalšího sudu, protože kuličky zmenší průřez odtoku. Já to vyřešil tím, že jsme si navrtal potrubí pod krycí hlavici, kterou jsem zakryl pvc krytem ventilátoru, opět z Bamaxu. Do posledního sudu jsem vložil 10 cm podložky rošt a 25 kg zeolitu.
Na první sud jsem dal ještě plastovou vaničku se sítem pro zachycení hrubších nečistot. Před toto síto jsem umístil UV lampu jako dezinfekci vody, ta musí odpovídat průtoku čerpadla. Filtr funguje skvěle a zrovna teď na jaře mám vodu po 14 dnech filtrace již čistou.
Jezírkové filtrace – hotové filtry
Pokud se rozhodnete, že si filtr k zahradnímu jezírku nebudete dělat sami, ale raději sáhnete po ověřeném řešení, tak si dovolím doporučit následující filtry do zahradních jezírek z Heureky.
Časté dotazy k jezírkovým filtracím
Ne. Pokud nechcete mít žádné ryby nebo vytváříte jezírko pro divokou zvěř s vysokými rostlinnými zásobami a pouze několika rybami, můžete se rozhodnout, že nebudete mít filtr a pokusíte se místo toho vytvořit přirozenou rovnováhu.
Filtrační médium čistěte pouze podle pokynů výrobce nebo pokud je to nezbytně nutné. Obvykle je to zřejmé, když potřebují čištění buď snížením průtoku vody tlakovým filtrem nebo trochou vody protékající médiem v gravitačních filtrech. Je-li vyžadováno čištění, vždy opláchněte médium v kbelíku s vodou z jezírka spíše než vodou z vodovodu, protože voda z vodovodu obsahuje chlór, který zabíjí prospěšné bakterie. Nečistěte všechna média najednou, ale čištění přerušujte, abyste udrželi vysokou populaci užitečných bakterií. Bakteriální doplňky jsou nyní snadno dostupné a lze je použít ke zvýšení výkonu filtru v průběhu sezóny. Jsou také zvláště užitečné, když jste právě nainstalovali nový filtr nebo vyčistili již zavedený.
Tipy na provozování biologického filtru
- Filtry musí běžet 24 hodin denně (určitě od března do října).
- Propusťte vodu z jezírka přes filtr alespoň každé 1-2 hodiny.
- Pravidelně kontrolujte předfiltr čerpadla, abyste zajistili dobrý průtok.
- Pamatujte, že filtru bude trvat týdny, než se stane biologicky aktivní.
- Čistá voda neznamená zdravou vodu. Pravidelně testujte vodu.
- Použijte bakteriální doplněk ke spuštění a zlepšení výkonu filtru.
- Filtrační materiál vždy čistěte v kbelíku s vodou z jezírka, nikoli s vodou z vodovodu.
- Média čistěte pouze tehdy, když je průtok zablokován.
jaros says
Dobry den
Je mozno se podivat na vas filtr mam od gardena a nic moc.
Sudy s ventilem mam a maj i viko.Dekuji Jaros
admin says
Omlouvám se, ale fitr je teď zazimovany …
Martin says
Dobrý večer, narazil jsem na Vaši filtraci a rád bych se na ni kvam zajel podívat, pokud by to šlo
Guillemot says
Dobrý den,
mohl bych se zeptat jaka je použitá UV lampa a kde jste ji kupoval?
Děkuji
admin says
Děkuji za dotaz, koupil jsem lampu přes eshop, typ nevím a už si nepamatuji kde, každopádně jsem typ určil podle průtoku vody. Podle toho kolik dává čerpadlo 1m pod hladinou a s výtokem 1m nad hladinou. Vzal jsem lampu pro jistotu o řád vyšší, protože účinnost lampy časem klesá.
Jarek says
Dobrý den,
je to super nápad. Já mám cca 7 let zahradní jezírko o velikosti 10.000 litů. Nejvíce mě opravdu trápí čistota vody. Chtěl bych si udělat taky nějakou podobnou filtraci, protože filtraci kterou jsem zakoupil je neúčinná. Chtěl jsem se zeptat odkud jste ?. Velice rád bych viděl Vaší vyrobenou filtraci. Děkuji předem za odpověď.
endy says
Dobry den, chtel bych se zeptat, kde se da sehnat podobne jemne plastove sito jak mate ve filtraci? brouzdam na internetu a nikde nic nemuzu najit, pokud uz najdu tak je to cenove premrstene. diky za odpoved
admin says
Použil jsem síto jako náhradní díl k Filtru Biotec Screenmatic,
Miloslav ČUNEK says
použijte síto proti hmyzu , které se dává na okna , to úplně stačí . M.
Karel Pazourek says
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou, kde se dají koupit ty plastové šroubovací průchodky? Obešel jsem snad již všechny hobby markety a nikde je nemají… Vyrobil jsem si filtr z 5-ti 300L sudu, ale mám malý průměr mezi jednotlivými sudy a aby voda nepřetékala musím tam mít jen velmi malý průtok a čistící chopnost je téměř nulova:/
Děkuji za tip a jsem s pozdravem
Karel Pazourek
[email protected]
Jenda says
A neboli
http://www.jezirka-zahrada.cz/kategorie/stavba-jezirka-bazenu/prechodky-a-pruchodky
Jenda says
Příruby jezirkabanat.cz
http://m.jezirkabanat.cz/product/dvojita-priruba-110-mm:1613/
Bobeš says
Dobrý den,
Jsou kartáče 60x15cm dostačujcí, Když je sud vysoký cca 1m? Děkuji.
admin says
Doporučuji, aby kartáče sahali na dno a koukali kousek nad hladinu. Mají funkci hrubší filtrace vody takže by neměla být nikde mezera na přímý průtok vody.
Výška je dána průtokem do dalšího sudu.
Zdeňka says
Dobrý den, koukám na váš geniální nápad vyrobit si filtraci a dokonce ochotu podělit se s ní i s ostatními zoufalci, co nevíme jak už učistit jezírko. Chtěla jsem se zeptat jak velké máte jezírko, jestli by to učistilo i naše 100m3 jezírko. Používáte i nějakou UV lampu, nebo dáváte do filtru nějaké bakterie? Je možné se u vás na filtr podívat, nejsme odborníci abychom systém správně pochopily. Děkuji
Miloslav ČUNEK says
ano jsou. M.
Tonda says
pěkný den,jaké jste použil síto na první filtraci v kalfasu,děkuji
Zdeňka says
Dobrý den, koukám na váš geniální nápad vyrobit si filtraci a dokonce ochotu podělit se s ní i s ostatními zoufalci, co nevíme jak už učistit jezírko. Chtěla jsem se zeptat jak velké máte jezírko, jestli by to učistilo i naše 100m3 jezírko. Používáte i nějakou UV lampu, nebo dáváte do filtru nějaké bakterie? Je možné se u vás na filtr podívat, nejsme odborníci abychom systém správně pochopily. Děkuji
Jirka says
Dobrý den .
Dělám si něco podobného ale nemůžu sehnat ty mechanické prostupy pro potrubí.
Předem děkuji za odpověď
Mirek says
Zdravím, kde jste prosím sehnal “ plastové kuličky velikosti asi 1 cm“ levnější? Všude za to chtějí nehorázné sumy.
Mirek says
Tak jsem právě dokončil výrobu filtrace a zítra se chystám spustit zkušební provoz. Pokud bude fungovat, hodím sem nějaké foto, protože jsem vyrobil zmenšenou verzi…
Martina says
Prosím máte někde foto,té zmensene toto je na naší zahradu moc velky
mirek says
Foto bych možná našel, ale už jsem ji rozebral. Budu tu filtraci předělávat.Udělal jsem zásadní chybu a vynechal jsem uv lampu. Filtrace fungovala až do doby velkých veder, pak už byly řasy silnější než moje snaha. Na příští rok vím že musím použít větší průtok(nové větší čerpadlo) a hlavně přidat tu uv lampu. Jinak vodu mám celkem čistou. spousta rostlin dělá dobrou práci a provizorně to ženu přes síto a několik vrstev molitanu.
Tomáš says
Dobrý den,
byla by možnost se výměnou za lahvinku něčeho dobrého na filtr podívat?
Mira says
zdravím jáké plastové kuličky jste použil ? dekuji.
Josef says
Dobrý den
Mohu se zeptat jak velké máte jezírko (objem). Děkuji za informaci.
S pozdravem Pepa
Martin Veverka says
Nápad je to dobrý, také zvažujeme stavbu jezírka a chceme se vyhnout těm nesmyslným cenám. Vaše řešení má problém ve výšce celého filtru ještě zbytečně zvednuté ocelovou konstrukcí. Z výkonu čerpadla se většina spotřebuje na honění vody do výšky. Kouknutím na graf u čerpadla vidím, že z 8000 l/h budete mít tak 2000 l/h. Takto co jste ušetřil na filtraci, utratíte za elektřinu.
Lepší by bylo sudy zakopat a to tak, aby vyústění posledního sudu (ten nejvíc vlevo) bylo těsně nad hladinou jezírka. (A odkalovat kalovým čerpadlem za pár stovek.)
(A nebo ještě lépe, hladinu v sudech srovnat s hladinou v jezírku, čerpadlo dát do posledního sudu a filtraci napájet gravitačně. ale to už by bylo u Vaší filtrace o dost složitější.)
Jiri says
Dobry den,chtel bych se zeptat,zda jste ze zacatku nemel problem s natokem do sudu,ja jsem resil natok spodem a vytok vrchem,kvuli vaze prvnich hrubych necistot ,usazovalo se to na dne a cita voda stoupala vzhuru a prepadem do dalsiho sudu. Zatim jen provizorne na zkousku , nezkousel jste take tak?abych vedel zda to nemam rovnou vzdat;)
Diky za odpoved
Jan says
Dobrý den. Kolik máte kubíků jezírko? Děkuji
Jiří Bräuer says
Dobrý den, mohl by jste mi prosím poslat odkaz na průchodky které jste použil na propojení sudů? Díky
Ivan says
Dobrý den jen jsem se chtěl zeptat jestli je možné se k vám přijet podívat na filtraci k jezírku
Ctirad says
Já jsem si nechal dělat koupací jezirko od https://www.jezirkasg.cz/ ty používají filtry od společnosti Hydrobalance a nemusím vůbec nic řešit. Vše naprosto bezúdržbové a téměř nesmrtelné.
Zdeněk Slovák says
Dobrý den,
jak silné čerpadlo tam máte?Udělal jsem doma kopii Vašeho filtru,ale nevím jaké čerpadlo koupit,aby nebylo slabé,nebo příliš silné.Děkuji za odpověď,Slovák Z.
admin says
čerpadlo mam https://www.zahradnijezirka.net/eshop/cerpadla-sachty/cerpadla-pontec/pondomax-eco-8000.html ale mělo by se volit podle velikosti jezírka. Důležité je mít velmi výkoný kompresor aby vzduchováním mohly být maximálně aktivní čistící bakterie.