Poradíme vám, jak zatočit s řasou a nečistotami jednou provždy! Jak vyčistit zelenou vodu v bazénu?
Letní pohodu u vody může snadno pokazit nadměrná koncentrace řas ve vašem bazénu. Jedná se o problém, se kterým se bezradní majitelé malých nádrží, ale i koupališť potýkají až příliš často. Prevence je přitom jednoduchá! Jak se odporně zelené vody v bazénu zbavit a zároveň zajistit, aby vás každou sezónu obtěžovala co nejméně, vám rádi poradíme.
Stačí pár horkých dnů a voda je zelená
Jak vůbec dojde k tomu, že voda v bazénu zezelená? Nejde o žádnou ostudu! Spíše než důsledek špatné péče jde o vliv náhlé změny počasí – oteplení, které rozhodí hladinu pH. Samotná barva je pak důsledkem zvýšené koncentrace zelených řas. Jejich přítomnost ve vodě je přirozená i při pravidelné filtraci a zvýšenou koncentraci poznáte i podle oslizlého povlaku na stěnách nádrže.
Jak bazén čistit?
K tomu, abychom se zelené vody v bazénu zbavili, nestačí jen používat klasickou bazénovou chemii. Ta totiž slouží pouze k dlouhodobější údržbě a účinná bude až tehdy, když budou řasy zcela zlikvidovány. Za tímhle účelem je ideální použít tzv. Algicid, který je v litrových baleních snadno k dostání i online. Nezapomeňte jen přesně dodržet dávkování, aplikaci a dobu působení konkrétního produktu.
Odpudivého zakalení jsme se sice možná zbavili, ale nyní je potřeba ještě těla řas samotných dostat pryč z vody. V tom vám pomohou vločkovací přípravky, které na sebe nečistoty navážou a následně klesnou ke dnu, odkud je můžete snadno vysát bazénovým vysavačem přímo do odpadu. Během tohoto procesu vodu v bazénu rozhodně nefiltrujte!
Dbejte na pravidelnou péči
Řasy a další nečistoty je potřeba dostat z bazénu úplně – nestačí tedy pouze vyměnit vodu nebo ji procirkulovat přes klasický filtr – ten totiž malé částice nezachytí a navíc se jimi může sám zanést, což pro vás znamená nutnost celý proces čištění zopakovat. Pokud se vám ale nakonec přece podaří zelené vody zbavit, nezapomínejte opět nasadit pravidelnou chemii a filtraci a zároveň hlídat hladinu pH. Odměnou vám bude průzračně čistý bazén, který vás za horkých dní bude těšit ještě spoustu sezón. Také nezapomínejte pravidelně čistit samotný fltr a filtrační systém.
Můžu bazén čistit Savem?
Ano,existují konkrétní savo prostředky, které jsou přímo určeny k čistění bazénů. Savo Chlor Šok zlikviduje řasy, poté aplikujte Savo Vločkovač či Savo Projasňovač, který pomůže filtračnímu systému odvést z vody všechny zbytky řas.
Zjistíte-li, že je stav vody opravdu kritický a je nutné zasáhnout okamžitě, sáhněte po Savu Originál, které začne účinkovat bezprostředně po aplikaci do vody (aplikujte 240 ml g přípravku na m³ vody).
Poté aplikujte Savo Chlor Šok, Savo Vločkovač či Savo Projasňovač a dále již o bazén pečujte tabletami. Pro bezpečné koupání nezapomeňte překontrolovat hodnotu chloru.
Jako alternativu k přípravkům na bázi chlóru můžete využít i tzv. bezchlórové chemie, které tolik nezatěžují příslušenství bazénu ani zdraví koupajících. Zcela přírodní cestou pak lze čištění vody řešit využitím koupacího jezírka.
Je nutné čistit bazén chemií?
Chemická úprava vody je nutná. To potvrzuje i MUDr. Petra Petrovská. „Z kůže a sliznic osob využívajících bazény se smývají do vody nejrůznější sekrety, pot, maz, nebo zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů a mýdel, které mohou zhoršit kvalitu vody a podporovat množení nejrůznějších mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky…
Doporučuji použití takové technologie úpravy vody, která odpovídá kvalitě surové vody a bývá nejefektnějším desinfekčním prostředkem v průběhu úpravy, protože zachytí nejen většinu bakterií a virů, ale i prvoků a jejich odolná stadia.
Pokud v domácích podmínkách řešíte desinfekci vody v bazénu, je třeba vždy používat lidskému zdraví neškodné přípravky a jejich nízké koncentrace. Vždy vycházejte z přesných a přísných technologických postupů, které jsou popsány na obalech přípravků.
Napsat komentář