Jaká jsou pravidla při sázení rajčat? Kdy je sázet? Jakým způsobem? Jaké jsou výhody a nevýhody keříčkových rajčat, jak sázet rajčata slabá? A jak si vypěstovat stejně dobrá rajčata i přesto, že nemáte zahrádku? Všechno jde. Třeba na balkóně. Čtěte dál, poradíme Vám.
Jak sázet rajčata? Jak je ošetřovat? Co se žlutými listy? Víte, že krtinec je pro rajčata fantastický? Proč by neměla být rajčata a okurky vedle sebe? Co rajče nemá rádo a okurka naopak ano? Proč rajčata zásadně nestříkat na listy? Nedaří se Vám audio reportáž spustit? Zde naleznete stručný návod.
Sázíme rajčata na volné záhony na zahrádce
Rajčata na volné záhony rozhodně sázejme až po květnových zmrzlých mužích. Rajčata příliš dobře nesnáší stresové situace, nemají rády mokré a studené počasí ihned po výsadbě. Určitě tedy ne před 20. květnem. Rajčata vyžadují volnou, otevřenou polohu na plném slunci a záhřevnou, humózní, středně těžkou půdu. Výhoda rajčat je, že se mohou pěstovat několik let na jednom a též místě, aniž by se půda jakkoliv unavila. Připomeňme si jisté pravidlo. Chceme-li dosáhnout u rajčat co nejranější sklizně, vysaďme je u jižní zdi. Při výsadbě musí být půda již pěkně prohřátá. Proto si připomeňme další pravidlo, raději sázejme o týden později než příliš brzy. Sazenice tento několikadenní rozdíl doženou.
Jaké si připravit kůly pro rajčata? Jak je zarazit do země? Jak hluboko? Jaké jsou jednotlivé vzdálenosti řádků, rostlin apod.?
Kůly bychom do země měli zarazit ještě před výsadbou, abychom nepoškodili sazenice. Velikost kůlů by se měla pohybovat nad 1,4m, určitě ne menší, protože zhruba 45 – 50cm musíme zarazit do země. Tyčková rajčata by se měla pěstovat jen s jedním výhonem. Pěstování se dvěma nebo více stonky je na úkor ranosti a velikosti plodů. Při pěstování rajčat s jedním hlavním stonkem stačí mezi rostlinami vzdálenost 60cm. Řádky by však od sebe měly být až 70cm. Sazenice by měli přijít do země o něco hlouběji (5cm), než jak rostly na výsevním záhoně. Pokud máme sazenice rajčat spíše vytáhlé a chabé, zahrňme je do země nejen s kořeny, ale i spodní část stonku.
Jak nesázet slabá rajčata?
Slabá rajčata sázejme šikmo, zásadně NE kolmo. Kořeny se pak nedostanou do studenějších vrstev půdy. Tu část rostliny, která zůstane nad zemí, musíme okamžitě po její výsadbě upevnit ke kůlu.
Keříčková rajčata – výhody a nevýhody
Keříčková rajčata vyžadují mnohem menší péči. Jejich pěstování má jak nevýhody, tak výhody. Jedna z výhod je, že díky svému charakteru růstu nepotřebují kůly. Nemusíme tak provádět vyvazování. Také je nemusíme vyštipovat. Pojem vyštipování znamená odstraňování, neboli vylamování postranních výhonů (zálistků). Nevýhodou ovšem je, že se za deště špiní plody a pokud trvá nevlídné a vlhké počasí delší dobu, keříčková rajčata snáze uhnívají. Vzdálenosti při sázení keříčkových rajčat se liší zpravidla dle vzrůstu jednotlivých odrůd.
Sázíme rajčata na balkón!
Jste na správné stránce, máte správný článek. Ne, nespletli jsme se. Rajčata si vysázíme na balkóně, budou stejně dobrá jako ze zahrádky a hlavně, hravě výsadbu zvládneme. Důležité je kvalitní hnojivo, rajčata musí mít dostatek vzduchu a vláhy.
Tady platí stejné pravidlo jako u výsadby rajčat na volné záhony. Je třeba je začít pěstovat nejdříve v květnu. Plodit budou nejprve tehdy, když noční teploty neklesnou pod 16 stupňů Celsia.
Jak sázet rajčata na balkóně?
Potřebujeme samozavlažovací květináč, cihly či drcené tašky. Do tohoto květináče udělejme několik otvorů. Raději větší počet, než menší. Pro lepší provzdušnění půdy. Na dno květináče položme vrstvu cihel či drcených tašek. A začínáme sázet. Kořeny rajčat musí dosahovat až na dno. Je třeba je zasypat kvalitním zahradnickým substrátem až po dolní část lodyhy s odstraněnými listy. Při vysazování umísťujeme rostliny šikmo a více od sebe, aby si během růstu vzájemně nestínily. Květináč pak překryjme průhledným polyetylénem. Ten však rostlince rajčete nesmí bránit v růstu. Je důležité rajčata umístit na slunné místo, nejlépe k jižní zdi či v jižním směru.
Jak hnojíme rajčata?
Jednak kvalitním hnojivem a jednak přihnojujeme ještě přírodními hnojivy do vody ve spodní nádobě.
Napsat komentář