Léto je tady, slunce svítí o sto šest a vy přemýšlíte, jak se trošku ochladit? Jestli milujete vodní živel tak jako my, pak vás jistě potěší naše inspirace, jak si na zahradě zařídit vlastní vodopád a jak ho využít.
Ptáte se, jaký vodopád se vám na zahradu bude hodit? Je to jednoduché, pokud máte zahradu spíše přírodního rázu, určitě se pokuste vodopád ladit do přírodního stylu. Dobře vám poslouží placaté kameny, ze kterých seskládáte kaskádovitý vodopád. V jeho okolí vynikne kapradí, nižší stromky nebo trávy.
Než se do vodopádu pustíte, myslete na to, že by měl být na prostorném místě, kde mu nebudou překážet ani stínit stromy. Také by měl vést do zahradního jezírka nebo do tůňky, které by neměl výrazně přesahovat svou velikostí a rozlohou.
Nakonec počítejte i s tím, že k vodopádu, aby správně fungoval, musíte mít čerpadlo, k němu přivést elektrickou energii, a to kabelem, který zakopete pod zem, aby nebyl nikde vidět. Čeradlo zvolte ideálně ponorné, které dáte přímo do jezírka pod vodopád. Dbejte na to, aby mělo filtr na zachytávání nečistot.
Dobré je pořídit rovnou také osvětlení, abyste se ze svého zahradního skvostu mohli radovat i po tmě.
Další možností je tak zvaný vysoký vodopád, který se hodí spíše do moderních zahrad, nevypadá totiž zcela přírodně. Kolem můžete mít kvetoucí květiny či další designové vychytávky. Vysoký vodopád bude určitě hlučnější, takže si dobře promyslete, kam ho umístíte a jak moc u něj chcete meditovat nebo si povídat s rodinou.
Výhodou vysokého vodopádu je ta, že dokonale osvěží i horký vzduch, v tropickém počasí vám tedy udělá parádní službu.
Vodopád, který padá do okrasného jezírka, je pastvou pro oko. Nezapomeňte proto vyladit právě i jezírko! Rybky, lekníny, okrasné trávy a další rostlinky dodají vašemu jezírku ten správný nádech pohody a klidu. Také očistěte materiál, ze kterého je jezírko udělané a zaměřte se i na dlažbu nebo obklad okolo. V takovém prostředí se vám bude snídat, číst si knihu, hrát si s dětmi nebo povídat s kamarádkami úplně samo!
Napsat komentář